Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto podzielić się odsetkiem podatku

11 lutego 2013 | Prawo | Monika Pogroszewska

Każdy, kto rozlicza PIT, może zostać darczyńcą. Wystarczy wskazać organizację pożytku publicznego, a urząd skarbowy przekaże jej pieniądze.

W zeznaniu za 2012 r. możemy już po raz dziesiąty przekazać 1 proc. podatku na cele dobroczynne. Nikomu nie powinno to sprawić kłopotu. Wystarczy prawidłowo wypełnić zeznanie, podając w nim numer danej organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz kwotę stanowiącą 1 proc. podatku. Konieczne jest też, oczywiście, zapłacenie daniny.

Nic więcej nie trzeba robić, gdyż to naczelnik urzędu skarbowego przekazuje daną kwotę na konto wskazanej przez podatnika organizacji.

Właściwy wybór

Osoby chcące przekazać 1 proc. podatku na cele dobroczynne, mają ogromny wybór fundacji i stowarzyszeń. Decyzja może być więc bardzo trudna, bo przepisy ustawy o PIT mówią wyraźnie, że w jednym zeznaniu podatkowym można wybrać tylko jedną z tych instytucji. Podatnicy powinni się więc zastanowić, czy chcą wspierać organizację realizującą wybrany cel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament