Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopot z przedłużaniem ważności prawa jazdy

11 lutego 2013 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Powołując się na brak odpowiedniego wzoru, lekarze odmawiają wystawiania zaświadczeń osobom, które mają dokument terminowy.

W Polsce jest ok. 10 mln kierowców. W większości uprawnienia do prowadzenia pojazdu mają bezterminowe. Jest jednak spora grupa, która dostała prawo jazdy na określony czas, np. osoby z wadą wzroku. Po upływie okresu ważności muszą się one zgłaszać do lekarza po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia auta. Kiedy lekarz wystawi zaświadczenie, ważność dokumentu jest przedłużana.

Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, podaje, że w latach 2008–2013 z ograniczeniami wynikającymi ze stanu zdrowia kierowcy wydano 352 645 dokumentów. Część osób, których dokumenty tracą ważność po 19 stycznia tego roku, ma kłopot z ich przedłużeniem. Powód? Nie wszyscy lekarze chcą wystawiać zaświadczenia, bo nie wiedzą po prostu, jak mają one wyglądać.

Problem jest jeszcze większy, bo także kandydaci na kierowców, którzy zgłaszają się do starostw w celu utworzenia tzw. PKK (profilu kandydata na kierowcę), muszą okazać m.in. orzeczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament