Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłaty bez dodatkowej daniny dla fiskusa

11 lutego 2013 | Prawo | Aleksandra Tarka

Należności za usługi administracji publicznej, 
np. za zezwolenie wydawane przez gminę, nie podlegają VAT.

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że gmina, która pobiera opłatę za wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, nie działa jako podatnik, a czynności te nie podlegają opodatkowaniu VAT. To precedensowe orzeczenie ma ogromne znaczenie dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, które pobierają opłaty za czynności administracyjne związane z wydawaniem różnego rodzaju zezwoleń, licencji, zaświadczeń, pozwoleń itp.

Ze zwolnieniem

Kanwą sporu była interpretacja, o którą wystąpiło miasto Katowice. We wniosku gmina wyjaśniła, że jako jednostka samorządu terytorialnego realizuje usługi administracji publicznej, które nie mają charakteru cywilnoprawnego. Pobiera za nie opłaty, ale obowiązek ten wynika z odpowiednich przepisów. Chodzi m.in. o należności za wydawanie licencji dla taksówkarzy czy prawa jazdy, rejestrację pojazdu, zezwolenie na sprzedaż alkoholu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament