Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestor i kierownik robót odpowiadają za wypadek na budowie

11 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek
Arkadiusz  Jaraszek asesor  Prokuratury Rejonowej  Warszawa-Ochota  w Warszawie
źródło: Rzeczpospolita
Arkadiusz Jaraszek asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota w Warszawie

Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo i higienę pracy, która nie wypełnia obowiązków z tym związanych, i przez to naraża pracownika na utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu, popełnia przestępstwo

Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo i higienę pracy, która nie wypełnia obowiązków z tym związanych, i przez to naraża pracownika na utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu, popełnia przestępstwo.

Wszystkie roboty budowlane są uznawane za prace szczególnie niebezpieczne. Jednoznacznie przesądza o tym rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Taki sam charakter mają prace rozbiórkowe, remontowe i montażowe. Rodzi to określone konsekwencje i obowiązki.

Podział obowiązków

Przede wszystkim uczestnicy procesu budowlanego mają obowiązek współdziałać ze sobą w zakresie bhp w procesie przygotowania i realizacji budowy. Stosowanie niezbędnych środków ochrony indywidualnej obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie budowy. Nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy na stanowiskach pracy sprawują odpowiednio kierownik robót oraz mistrz budowlany, stosownie do zakresu obowiązków.

Uczestnicy procesu budowlanego powinni pamiętać, że prace lub działania maszyn i innych urządzeń technicznych powinny być organizowane w sposób nie narażający pracowników na niebezpieczeństwa i uciążliwości wynikające z prowadzonych robót, z jednoczesnym zastosowaniem szczególnych środków ostrożności. Teren prowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament