Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma może wykorzystać samochód pracownika

11 lutego 2013 | Ekspert księgowego | Jarosław Hałoń
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Jarosław  Hałoń radca prawny,  doradca podatkowy,  Kancelaria Radców  Prawnych Hałoń  & Kucharski, Gdańsk
źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Hałoń radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Radców Prawnych Hałoń & Kucharski, Gdańsk

Podstawą do zwrotu kosztów używania przez zatrudnionego jego pojazdu prywatnego w celach służbowych do jazd lokalnych jest umowa zawarta między nim a pracodawcą

W praktyce zdarza się często, że przedsiębiorcy, obok własnej bądź leasingowanej floty pojazdów, wykorzystują w działalności gospodarczej prywatne samochody swych pracowników. Takie rozwiązanie pociąga za sobą określone skutki zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Oczywiste przy tym jest, że w takiej sytuacji pracownik oczekuje od pracodawcy rozliczenia poniesionych kosztów związanych z eksploatacją swojego samochodu na potrzeby firmy. Dlatego też istotne jest, aby warunki wykorzystania prywatnego pojazdu do celów służbowych uregulowane zostały w sposób prawidłowy i kompletny.

Formalnoprawną podstawą do wykorzystania pojazdu pracownika na potrzeby pracodawcy jest art. 34a ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zgodnie z którym, na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być używane do celów służbowych samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy.

Warto zauważyć, że ustawa ta nie przewiduje możliwości wykorzystania innych środków lokomocji, jak np.: rowerów, co pociąga za sobą określone skutki w sferze rozliczeń podatkowych. Organy podatkowe kwestionują bowiem możliwość zwolnienia z opodatkowania ryczałtów wypłacanych za korzystanie z pojazdów niewymienionych w art. 34a ustawy o transporcie drogowym.

Na podstawie delegacji zawartej w ustawie o transporcie drogowym, minister...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament