Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto jest właścicielem odsetek w systemie cash poolingu

11 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Ewa Taszakowska
Jagoda  Pośpiech aplikantka radcowska, konsultantka  w Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.  (biuro w Katowicach)
źródło: Rzeczpospolita
Jagoda Pośpiech aplikantka radcowska, konsultantka w Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o. (biuro w Katowicach)

Jeżeli w ramach umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową lider pełni jedynie funkcję pośrednika otrzymującego płatności z tytułu odsetek wyłącznie w celu ich dalszego przekazania wszystkim uprawnionym podmiotom, to w przypadku wypłaty przez spółkę oprocentowania na jego rzecz nie znajdzie zastosowania art. 11 ust. 2 Konwencji polsko-luksemburskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Tak orzekł WSA w Rzeszowie 22 stycznia 2013 r. (I SA/Rz 1132/12).

Spółka wystąpiła o interpretację przepisów prawa z zakresu pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od odsetek przekazywanych na rzecz spółki akcyjnej posiadającej nieograniczony obowiązek podatkowy w Luksemburgu. Wskazała, że zamierza przystąpić do umowy cash poolingu, w ramach której lider pełni funkcję regionalnego centrum pieniężnego, tj. konsoliduje salda rachunków bieżących uczestników w celu zarządzania ich płynnością finansową.

Faktyczne działanie systemu cash poolingu będzie polegać na zautomatyzowanych transferach sald dodatnich istniejących na rachunkach uczestników na koniec dnia rozliczeniowego na rachunek nadrzędny lidera. W przypadku wystąpienia salda ujemnego na rachunkach uczestników nastąpi zaś automatyczne przekazanie środków pieniężnych z rachunku nadrzędnego lidera.

Lider...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament