Kto jest właścicielem odsetek w systemie cash poolingu
Jeżeli w ramach umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową lider pełni jedynie funkcję pośrednika otrzymującego płatności z tytułu odsetek wyłącznie w celu ich dalszego przekazania wszystkim uprawnionym podmiotom, to w przypadku wypłaty przez spółkę oprocentowania na jego rzecz nie znajdzie zastosowania art. 11 ust. 2 Konwencji polsko-luksemburskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania
Tak orzekł WSA w Rzeszowie 22 stycznia 2013 r. (I SA/Rz 1132/12).
Spółka wystąpiła o interpretację przepisów prawa z zakresu pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od odsetek przekazywanych na rzecz spółki akcyjnej posiadającej nieograniczony obowiązek podatkowy w Luksemburgu. Wskazała, że zamierza przystąpić do umowy cash poolingu, w ramach której lider pełni funkcję regionalnego centrum pieniężnego, tj. konsoliduje salda rachunków bieżących uczestników w celu zarządzania ich płynnością finansową.
Faktyczne działanie systemu cash poolingu będzie polegać na zautomatyzowanych transferach sald dodatnich istniejących na rachunkach uczestników na koniec dnia rozliczeniowego na rachunek nadrzędny lidera. W przypadku wystąpienia salda ujemnego na rachunkach uczestników nastąpi zaś automatyczne przekazanie środków pieniężnych z rachunku nadrzędnego lidera.
Lider...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta