Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile rynku ile bezpieczeństwa

11 lutego 2013 | Ekonomia | Paweł Widawski Mieczysław Groszek
źródło: Archiwum
źródło: Archiwum

Zakres regulacji w systemie finansowym 
powinien być ściśle powiązany ze skalą 
ryzyka – uważają przedstawiciele 
Związku Banków Polskich.

W podsumowaniu dyskusji redakcyjnej w „Rz"  („Rynek kart czekają zmiany" – 12 grudnia 2012 r.) pojawiły się dwa zdania. O inicjatywie ustawowej regulacji jednego z kluczowych parametrów rynku płatności (interchange w płatnościach kartowych) oraz o rewolucji technologicznej, która już się odbywa w tym segmencie sektora finansowego. Pokazuje to symbolicznie dwie kluczowe cechy płatności, które sygnalizujemy w tytule tego artykułu. Obie są ważne, ale istnieje coś na kształt interakcji między nimi o charakterze sprzężenia zwrotnego.

Od dyliżansu do impulsu elektronicznego

Wątku dyliżansu nie będziemy rozwijać, odsyłając m.in. do filmów kowbojskich, gdzie w każdym takim pojeździe była skrytka na worek z pieniędzmi, który co koń wyskoczy, dostarczany był od jednej miejscowości do drugiej. Przekazanie tegoż lokalnemu bankowi ożywiało życie gospodarcze i towarzyskie w spektakularny sposób. Na tych filmach też można obserwować, jak materializowało się ryzyko związane z funkcjonowaniem systemu płatności. Napad lub inne zdarzenie losowe powodowały zakłócenie płynności.

Współczesna gospodarka uzależniona jest od sprawnie funkcjonujących systemów płatniczych. Mechanizm płatności jest dziś nie tylko elementem każdej transakcji zrealizowanej w sposób bezgotówkowy. Rozwój technologii i Internetu stanowiącego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament