Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatne auto właściciela w firmie

11 lutego 2013 | Ekspert księgowego | Marek Piotrowski

Jeśli przedsiębiorca korzysta z własnego samochodu, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, to musi porównywać faktyczne wydatki związane z użytkowaniem pojazdu z kwotą wynikającą z kilometrówki

Podatnicy w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują często nie tylko samochody zaliczone do środków trwałych firmy, ale również pojazdy stanowiące ich majątek prywatny.

W tym ostatnim przypadku moż- liwość zaliczenia poniesionych wydatków w koszty jest ograniczona. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się poniesionych wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych prze- pisach.

W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Osoba, która używa więc swojego prywatnego samochodu do celów działalności gospodarczej, powinna prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Ustawodawca nie wprowadził ogólnie obowiązującego wzoru ewidencji.

Zgodnie jednak z art. 23 ust. 7 ustawy o PIT powinna ona zawierać co najmniej następujące dane:

- nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu,

- numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika,

- kolejny numer wpisu, datę cel wyjazdu,

- opis trasy (skąd – dokąd),

- liczbę faktycznie przejechanym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament