Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rejestr pomoże w poszukiwaniu majątku dłużnika

11 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Borowiec

Urzędy, odmawiając wydania zaświadczenia o danych ewidencji gruntów i budynków i tym samym nie udzielając pomocy wierzycielowi, który miał prawo jej się domagać, naruszają art. 2 konstytucji

Z niewypłacalnością dłużników, bezskutecznością egzekucji lub zjawiskiem „ukrywania majątku" zetknął się niejeden przedsiębiorca. Dziś wierzycielowi pozostaje niewiele środków, aby zmusić dłużnika do zapłaty długu.

Instytucja wyjawienia majątku w praktyce jest mało skuteczna. Lepiej sprawdza się wpisanie dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, co powoduje, że może on mieć problem z uzyskaniem kredytu.

Generalnie wierzycielowi pozostaje liczyć na skuteczność oraz determinację komornika w poszukiwaniu majątku dłużnika. Często jednak wierzycielowi pozostaje na własną rękę poszukiwanie majątku dłużnika. Dobrym zabezpieczeniem wierzytelności jest wpisanie hipoteki na nieruchomości dłużnika.

Dzięki temu wierzyciel zyskuje pierwszeństwo zaspokojenia swoich wierzytelności. Problemem jest jednak, jak wierzyciel może ustalić, czy dłużnik posiada nieruchomość. Jeżeli komornik sam nie znajdzie jej, to wierzycielowi pozostaje niewiele środków.

Przykład

Jan Kowalski prowadzi egzekucję przeciwko dłużnikowi Jerzemu Nowakowi. Egzekucja okazała się bezskuteczna. Jan Kowalski powziął wiadomość, że prawdopodobnie Nowak ma nieruchomość w Krakowie. Nie zna jednak ani numeru księgi

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament