Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednostka musi sprawować kontrolę

11 lutego 2013 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Michał  Grzywacz radca prawny,  doradca podatkowy  z Kancelarii Radców Prawnych Grzywacz, Zawada
źródło: Rzeczpospolita
Michał Grzywacz radca prawny, doradca podatkowy z Kancelarii Radców Prawnych Grzywacz, Zawada

W przypadku aportu przedsiębiorstwa do spółki, pojęcie składniki majątkowe zawsze oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością zbywcy

Organy podatkowe zakwestionowały rozliczenie spółki za 2008 r. W ich ocenie firma dokonywała odpisów amortyzacyjnych od nieprawidłowo ustalonej wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem. Chodziło o aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Fiskus uznał, że wartość początkową nabytych przez spółkę środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należało ustalić na podstawie art. 16g ust. 10 pkt 2 ustawy o CIT.

Czyli jako różnicę między nominalną wartością wydanych udziałów a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi. Wystąpienie ujemnej wartości firmy oznaczało, że nominalną wartość udziałów przyjęto w kwocie niższej, a na wycenę tych udziałów miały wpływ przejmowane długi, które nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament