Dokumentów trzeba poszukać w szufladach i u byłych pracodawców
Stara legitymacja ubezpieczeniowa lub zaświadczenie z akt dawnych potwierdzą wysokość wynagrodzenia konieczną do ustalenia podstawy emerytury
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna) zobowiązuje pracodawców do:
- współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
- wydawania pracownikowi lub ZUS zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości (art. 125).
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237 poz. 1412, dalej rozporządzenie) określa m.in. rodzaje dowodów uzasadniające prawo do:
- świadczeń i ich wysokości, które powinny być dołączone do wniosku w sprawie przyznania świadczeń,
- świadczeń lub ich wysokości, gdy konto ubezpieczonego nie zawiera tych danych.
Jak udowodnić
Zaświadczenia zakładu pracy wydane przed 1 grudnia 1958 r. są środkiem dowodowym w postępowaniu o przyznanie świadczenia emerytalno-rentowego. I to nawet wtedy, gdy nie odpowiadają wszystkim warunkom z rozporządzenia, jeżeli nie ma wątpliwości co do ich autentyczności.
Środkiem dowodowym, stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta