Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy patent na zatory

11 lutego 2013 | Prawo | Katarzyna Borowska Piotr Mazurkiewicz

Dzięki ustalonym terminom umownym w transakcjach handlowych krócej ma się czekać na zapłatę np. za dostarczone towary.

Sejm przegłosował w piątek projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zgodnie z nowelizacją terminy umowne nie powinny przekraczać 60 dni. Gdy dłużnikiem jest organ publiczny, termin ten jest jeszcze krótszy – 30 dni (wyjątek to m.in. służba zdrowia). W razie spóźnienia jest możliwość dochodzenia odsetek.

Ochrona słabszych podmiotów

– Dzięki tym przepisom chcemy ograniczyć zatory płatnicze i zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – mówi „Rz" Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki. – Z naszych obserwacji wynika, że opóźnienia w otrzymywaniu zapłaty to jeden z głównych problemów polskich przedsiębiorstw – dodaje.

Podkreśla, że celem projektu jest zmotywowanie stron transakcji handlowych do stosowania krótszych terminów płatności, szczególnie gdy jeden z partnerów ma silniejszą ekonomicznie pozycję.

– To od wierzyciela będzie zależało, czy zażąda należnych mu odsetek od swojego kontrahenta i czy w razie odmowy zapłaty skieruje sprawę do sądu – podkreśla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament