Kiedy konieczne jest dokonanie korekty projektu budowlanego
Projektant przez cały proces budowlany od momentu wydania decyzji o pozwoleniu na budowę aż do momentu zawiadomienia o zakończenia budowy, kontroluje wszystkie odstępstwa inwestora od planu
- Czy jest możliwe prowadzenie prac budowlanych w sposób niezgodny z zatwierdzonym projektem budowlanym?
Komentuje Konrad Zubrzycki: Prawo budowlane wymaga, aby zamierzenie budowlane było realizowane na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego, spełniającego wymagania ustawowe.
Zdarza się jednak, że w toku realizacji inwestycji niezbędne jest dokonanie modyfikacji w projekcie budowlanym, które dostosują inwestycje do aktualnych potrzeb inwestora. Kwestia ta została uregulowana przez art. 36 a ust. 1 Prawa budowlanego, zgodnie z którym istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
Z drugiej strony zgodnie z art. 36a ust. 5 Prawa budowlanego nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
Jak w takim razie należy rozumieć istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego?
Prawo budowlane w żadnej ze swych norm nie zdefiniowało pojęcia istotnego lub nieistotnego odstąpienia od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta