Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile wydasz na mały dom

11 lutego 2013 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak
Domy szeregowe w granicach miasta są droższe niż budynki na większych działkach, ale w sąsiednich gminach
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Domy szeregowe w granicach miasta są droższe niż budynki na większych działkach, ale w sąsiednich gminach

Od 400 tys. zł do 1 mln zł trzeba zapłacić za 100–150-metrowy, kilkuletni dom w granicach dużego miasta.

– Małych domów jest na rynku mało. Jest to spowodowane modą na budowanie ogromnych rodzinnych molochów, które pod koniec lat 80. XX wieku wyrastały jak grzyby po deszczu. Już w latach 90. domy o powierzchni  300 mkw., zazwyczaj wielopoziomowe, niewygodne do użytkowania i drogie w utrzymaniu, wyszły z mody – opowiada Joanna Lebiedź, rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN), pośredniczka w obrocie nieruchomościami z warszawskiej firmy Lebiedź.

Jej zdaniem dziś najbardziej lubiane są domy o całkowitej powierzchni do 150 mkw. – Mają one stosunkowo niewysokie ceny, są niedrogie w utrzymaniu. Problem w tym, że deweloperzy dopiero po załamaniu koniunktury zaczęli przeprojektowywać planowane budynki na dużo mniejsze. Stąd też podaż naprawdę niewielkich nowych domów, do 120 mkw., jest nadal niewielka – dodaje pośredniczka.

Za trzy pokoje?

W Warszawie niełatwo można znaleźć domy o metrażu do 150 mkw. Jeśli pojawi się taka oferta, zazwyczaj cieszy się sporym zainteresowaniem. – Zachęca zwykle cena. Zwłaszcza domów, które wymagają remontu. Bywa, że można trafić na dom z rynku wtórnego o powierzchni 120–130 mkw.  za 350–400 tys. zł. A to oznacza, że można zamienić trzypokojowe mieszkanie w bloku na niewielki dom z ogródkiem na przedmieściach – twierdzi Joanna Lebiedź.

Według Jarosławy Ejsymont, prezesa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament