Czy przekazanie dywidendy rzeczowej jest opodatkowane
Zdaniem fiskusa, firma wypłacająca profity w formie innej niż pieniądze uzyskuje przychód, który powinien zostać potraktowany jak regularna sprzedaż. Odmienne stanowisko prezentują jednak sądy administracyjne
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wypłata dywidendy pieniężnej przy spełnieniu określonych ustawą warunków (m.in. co najmniej 10 proc. udział w kapitale spółki wypłacającej przez okres nie krótszy niż dwa lata) podlega generalnie zwolnieniu z podatku.
Wynika to wprost z przepisów i nie budzi większych kontrowersji. Problem opodatkowania dywidend pojawia się natomiast w sytuacji, gdy dywidenda jest wypłacana w formie rzeczowej. W takich przypadkach bowiem organy podatkowe dopatrują się dodatkowego przychodu po stronie spółki wypłacającej dywidendę. Traktują wydanie majątku jako zbycie (regularną sprzedaż), od której w sytuacji zaistnienia dochodu należy uiścić podatek.
Co twierdzi skarbówka
Kwestia opodatkowania przekazania majątku jako dywidendy po stronie spółki przekazującej jest od dłuższego czasu przedmiotem sporu pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Konflikt ten widoczny jest w wydawanych w ostatnich latach dość jednolicie negatywnych interpretacjach indywidualnych (ostatnio np. w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 23 listopada 2012 r., IPPB3/ 423-691/12-2/GJ, czy z 19 lipca 2012 r., IPPB3/423-231/12-4/GJ). Organy podatkowe utożsamiają w nich przeniesienie własności majątku (np. w postaci nieruchomości lub udziałów) na skutek tej transakcji z jego odpłatnym zbyciem, powołując się na art. 12...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta