W tym roku obroty powinny być takie same jak w poprzednim
rozmowa | Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu
Ile mamy w Polsce firm leasingowych? Czy ich liczba rośnie, czy maleje i jaki jest tego powód?
Według danych GUS i ZPL w 2011 roku usługi leasingu świadczyło 91 firm (w 53 leasing był dominującą działalnością), z czego 32 firmy były zrzeszone w ZPL.
O ile ZPL skupia zaledwie nieco ponad jedną trzecią wszystkich firm leasingowych, o tyle wartość inwestycji sfinansowanych przez członków Związku stanowi ok. 90 proc. całego rynku leasingu.
Poza firmami świadczącymi usługi leasingowe w ZPL jest także Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, obejmujący 16 firm zajmujących się wynajmem długoterminowym.
Liczba podmiotów świadczących usługi leasingu w ostatnich latach jest względnie stabilna. Zmiany w strukturze podmiotowej rynku są przede wszystkim następstwem fuzji i przejęć, jakie miały miejsce w sektorze bankowym, a także trudnej sytuacji na rynku nieruchomości, która spowodowała wycofanie się z niego kilku wyspecjalizowanych firm.
Auta i maszyny nabywane przez firmy są najczęściej finansowane przez leasing. Od kiedy ta tendencja istnieje? Czy będzie się utrzy- mywać? Czy wpływ na to może mieć spowolnienie gospodarcze?
Leasing najlepiej rozwija się tam, gdzie rynek wtórnego obrotu dobrami inwestycyjnymi jest dobrze zorganizowany i sprawnie funkcjonuje.
Leasing, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta