Cztery sposoby ujmowania zapasów
Metoda ilościowo-wartościowa zapewnia pełną kontrolę zarówno ilości, jak i wartości posiadanych aktywów obrotowych
- Jak ewidencjonować i wyceniać rzeczowe składniki aktywów obrotowych? – pyta czytelnik.
Ustawa o rachunkowości generalnie nie precyzuje metod prowadzenia kont ksiąg pomocniczych. Wyjątek stanowi ewidencja rzeczowych składników aktywów obrotowych. W tym przypadku, zgodnie z art. 17 ust. 2 uor, kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, a także wybraną metodę wyceny i ewidencji zapasów, podejmuje decyzję o stosowaniu jednej z metod prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla tych grup składników, spośród przedstawionych w tabeli >patrz tabela 1.
W celu pełnej kontroli zarówno ilości, jak i wartości posiadanych zapasów przedsiębiorstwa zwykle wybierają ewidencję ilościowo-wartościową. Przy stosowaniu tej metody jednostki mają szczegółowy pogląd na posiadane towary, materiały czy produkty. Pozwala to również na prawidłowe określanie wartości przychodów i kosztów w okresach miesięcznych i tym samym prawidłowe oszacowanie ewentualnej kwoty zaliczek z tytułu podatku dochodowego.
Uwaga! Ustawa nie narzuca ograniczeń, jeżeli chodzi o wybór metody uproszczonej. Jednak kierując się nadrzędnymi zasadami rachunkowości, bezpośrednie odpisywanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta