Zlecenie przy etacie zwiększy zasiłek
Składki od przychodu z umowy cywilnej, którą pracownik wykonuje na rzecz swojego pracodawcy, rozlicza się tak, jak od zarobku ze stosunku pracy. Ale nie zawsze można go uwzględnić w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Przerwa w kontraktach
- Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnić wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem? Z którego zlecenia przyjąć przychód, jeśli między umowami były przerwy?
Pensję wypłaconą pracownikowi z tytułu pracy na umowę zlecenia trzeba wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków – jednak tylko tych należnych za okres, kiedy ten kontrakt jest wykonywany. Jak bowiem wynika z art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa), wynagrodzenie takie traktowane jest według zasad dotyczących składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu.
Z art. 8 ust. 1 i 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) wynika, że do celów ubezpieczeń społecznych pracownikiem jest także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także umowy o dzieło – jeśli podpisała ją z własnym pracodawcą lub na jej podstawie świadczy na jego rzecz pracę. W takiej sytuacji podstawą wymiaru składek, w tym chorobowej, jest suma przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta