Podzielony zysk trzeba odpowiednio ująć w księgach
Uchwała wspólników dotycząca sposobu rozdysponowania osiągniętego przez spółkę wyniku musi mieć odzwierciedlenie w ewidencji. Do zarachowania należnej udziałowcom dywidendy służy konto „Pozostałe rozrachunki”
O podatkowych aspektach wypłaty dywidendy piszemy na >H2 – 3. Jak w praktyce zastosować przepisy? Jak ująć operacje związane z podziałem zysku w księgach rachunkowych? Prześledźmy to na przykładzie.
Przykład
Wyliczenie i księgowanie dywidendy
Polska spółka kapitałowa Polish Management Sp. z o.o., zgodnie z uchwałą wspólników, cały zysk za 2011 r. w wysokości 300 000 zł przeznaczyła na wypłatę dywidendy. Do dnia wypłaty udziałowcy nie planowali zmian w składzie własnościowym. Zgodnie z księgą udziałów na dzień wypłaty dywidendy, tj. na 24 lipca 2012 r. udziałowcami byli:
- osoba krajowa – Anna Kowalska, która udziały w spółce w wysokości 5 proc. posiada od 2011 rwoku,
- osoba zagraniczna – Udo Linn, obywatel Niemiec, który udziały w spółce w wysokości 5 proc. posiada od 2010 roku,
- spółka krajowa OLIMPEXX Sp. z o.o., która udziały w spółce w wysokości 50 proc. posiada od 2008 roku,
- spółka zagraniczna German Services GmbH, która udziały w spółce w wysokości 40 proc. posiada od stycznia 2012 roku.
Korzystając z wyżej wymienionych przepisów spółka Polish Management Sp. z o.o dokonała najkorzystniejszych rozliczeń podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta