Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć odsetki od zobowiązań będących składnikiem aportu

25 marca 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Król

Organy podatkowe nie zgadzają się na ujęcie w kosztach procentu od pożyczek i kredytów wchodzących w skład wkładu niepieniężnego, które powstały już po jego wniesieniu. Odmienne zdanie w tej sprawie mają przedsięborcy

Załóżmy, że do spółki została wniesiona aportem zorganizowana część przedsiębiorstwa w zamian za nowo wyemitowane akcje w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Składnikiem aportu były zobowiązania spółki zbywającej, w tym pożyczki i kredyty, zaciągnięte przed wniesieniem aportu.

Jest to zgodne z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, który stanowi, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym jego zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadanie.

Na podstawie art. 519 § 1 kodeksu cywilnego osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje wtedy zwolniony z długu (przejęcie długu) >patrz ramka.

Załóżmy dalej, że wymogi tego przepisu zostały dopełnione i nowa spółka wstąpiła w zakresie umowy pożyczki albo kredytu w miejsce spółki zbywającej, która została zwolniona ze swoich zobowiązań. Spółka, do której wniesiono aport, musi spłacić kwotę główną pożyczek i kredytów oraz odsetki. Problemem w rozliczeniu podatkowym są odsetki, które zostały naliczone i są należne po dniu wniesienia aportu, a które nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9495

Wydanie: 9495

Spis treści
Zamów abonament