Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowanie przez niszczenie?

25 marca 2013 | Ekonomia | Andrzej Malinowski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Najlepszą drogą do wzmocnienia konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego jest nie jego podział, ale konsolidacja kapitałowa

Uważam, że trzeba bić na alarm! Wiele wskazuje na to, że jedna z głównych przypadłości naszej sceny politycznej zaczyna atakować sferę gospodarki. Tą chorobą jest „budowanie" poprzez niszczenie. O ile jednak w odniesieniu do polityki działania takie budzą uśmiech politowania i ironiczne komentarze, o tyle próby przenoszenia niszczycielskich tendencji do strategicznych dla naszego państwa firm musi powodować zdecydowany sprzeciw.

Jak zepsuć dobre pomysły

Gdy przeczytałem w „Rzeczpospolitej", że w kręgach rządowych rozważana jest likwidacja Bumaru – największego polskiego holdingu zbrojeniowego – najpierw pomyślałem, że to przedwczesny żart primaaprilisowy. Później jednak, gdy w kilku rozmowach telefonicznych uzyskałem potwierdzenie tego faktu, stanęły mi przed oczyma najmroczniejsze spiskowe teorie dziejów.

Bumar jawi się jako naturalny, niekwestionowany kandydat na lidera konsolidowanej zbrojeniówki

Oto bowiem w sytuacji, w której obronność wychodzi wielkimi krokami z obszaru władzy wojskowych i wkracza na szerokie pole działalności gospodarczej, zaczyna być tu dostrzegana, a nawet może stać się ważną gałęzią polskiego przemysłu – pojawiają się pomysły zmierzające w prostej linii do zaprzepaszczenia tej szansy. Zastanawiałem się, dlaczego wbrew intencjom stanowczego i dynamicznego ministra obrony narodowej Tomasza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9495

Wydanie: 9495

Spis treści
Zamów abonament