Lofty sprzedają się długo
Nowe projekty| Mieszkania w odrestaurowanych fabrykach są zwykle droższe od zwykłych lokali. To oferta dla koneserów.
Anna Papiernik, analityk z redNet Property Group, zauważa, że lofty, które w zachodniej Europie mają już kilkudziesięcioletnią tradycję, w Polsce zyskały popularność stosunkowo niedawno. – Pierwsze krajowe lofty powstały w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera w Łodzi. Inwestor początkowo miał wątpliwości, czy osiągnie cenę 1,6 tys. zł za mkw. Ostatecznie ceny mieszkań sięgały 7– 8 tys. zł za mkw. – przypomina Anna Papiernik. Lofty zaczęły powstawać w budynkach poprzemysłowych także w innych miastach.
Problem z przestrzenią
Zdaniem Anny Papiernik lofty wciąż nie cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. – To unikatowy produkt, skierowany do wąskiej grupy nabywców. Problemem tych lokali jest mała liczba pokoi na stosunkowo dużej powierzchni. Klienci szukają dziś mniejszych mieszkań z możliwie dużą liczbą funkcjonalnych pomieszczeń – tłumaczy Anna Papiernik.
Dodaje, że ceny loftów są wyższe o co najmniej kilkanaście procent od średnich stawek w danej lokalizacji.
Przedstawicielka redNet Property Group zauważa, że w Polsce nadal nie brakuje zaniedbanych terenów poprzemysłowych. – Dziś coraz częściej dostrzega się możliwość wyeksponowania bardzo interesującego czasem dziedzictwa postindustrialnego. Dlatego możemy się spodziewać, że deweloperzy nadal będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta