Rzeczoznawca sprawdzi zasadność roszczenia
W wielu sprawach, także gospodarczych , decydującym dowodem jest opinia sporządzona przez biegłego sądowego. Dokument ten powinien spełniać szereg wymogów, a jego modyfikacja przez sąd jest możliwa tylko w wyjątkowych sytuacjach
Na podstawie art. 278 § 1 kodeksu postępowania cywilnego w przypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii.
Sąd musi zwrócić się do biegłego, jeśli dojdzie do przekonania, że okoliczność mająca istotne znaczenie dla prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy może zostać wyjaśniona tylko w wyniku wykorzystania wiedzy osób mających specjalne wiadomości.
W takim przypadku dowód z opinii biegłego z uwagi na składnik wiadomości specjalnych jest dowodem tego rodzaju, że nie może być zastąpiony inną czynnością dowodową ani wnioskowaniem na podstawie innych ustalonych faktów (Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lutego 2010 r. II PK 192/09).
Wiarygodność i moc dowodowa
Zasadą postępowania cywilnego jest, iż sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. W przypadku oceny opinii biegłego sąd z reguły ma ograniczone możliwości, ponieważ nie posiada, w przeciwieństwie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta