Sąd broni spółdzielców
Wyrok NSA może uchronić spółdzielnie mieszkaniowe przed roszczeniami reprywatyzacyjnymi.
Odpowiedzialności za dawne decyzje nacjonalizacyjne nie można przerzucać na spółdzielnię mieszkaniową, która na gruncie oddanym jej w użytkowanie wieczyste postawiła budynki i ustanowiła własnościowe prawo do lokali – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jest to nieodwracalny skutek prawny, który powoduje, że nie stwierdza się nieważności decyzji, tylko orzeka, że została wydana z naruszeniem prawa. Uprawnia to do odszkodowania od Skarbu Państwa.
– Naprawiając szkody, nie można kreować nowych szkód – powiedział sędzia Mirosław Gdesz, podając powody uwzględnienia skarg kasacyjnych prezydenta Poznania i Spółdzielni Mieszkaniowej Domy Spółdzielcze.
40 tys. zł od każdego
Skarżący domagali się uchylenia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd ten potwierdził roszczenia spadkobierców Leona Żurawskiego do terenu, na którym kiedyś funkcjonowały, upaństwowione następnie, tartak i zakład obróbki drewna. Obecnie stoi tam jeden z budynków SM Domy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta