Czy można wyłączyć prawo pierwszeństwa
Bierność wspólnika posiadającego choćby marginalny procent udziałów może uniemożliwić dokapitalizowanie spółki z o.o. Co zrobić w takiej sytuacji?
W praktyce obrotu gospodarczego zdarza się, że skuteczne pozyskanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nowych środków w drodze podwyższenia jej kapitału zakładowego zostaje „zablokowane" przez wspólników posiadających niewielki nawet procent udziałów w jej kapitale zakładowym.
Wspólnicy posiadający znikomy odsetek udziałów w kapitale zakładowym mogą nie mieć bowiem wystarczających środków albo nie być zainteresowani dokapitalizowaniem spółki. W odniesieniu do takich wspólników, pojawia się zatem problem wyłączenia przysługującego im z mocy ustawy proporcjonalnego prawa do objęcia udziałów utworzonych w wyniku podwyższenia kapitału (prawa pierwszeństwa).
Wyłączenie prawa pierwszeństwa, co do zasady, wymaga bowiem zgody wspólników. Brak takiej zgody lub bierna postawa wspólnika posiadającego choćby marginalny procent udziałów może wstrzymać lub wręcz uniemożliwić planowany proces podwyższenia kapitału zakładowego.
Jak to zrobić
Problem wyłączenia prawa pierwszeństwa przy podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce z o.o. ma istotne znaczenie w kontekście możliwości skutecznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta