Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga fala kryzysu: zapalenie płuc zamiast dżumy

25 marca 2013 | Ekonomia | Hubert Kozieł
Kraje strefy euro wciąż nie wyszły z gospodarczej zapaści
źródło: Rzeczpospolita
Kraje strefy euro wciąż nie wyszły z gospodarczej zapaści

Strefa euro. Skończyła się panika na rynku obligacji, ale gospodarcza dekoniunktura może jeszcze długo potrwać.

Kryzys w strefie przeszedł z fazy gwałtownej w łagodniejszą, ale długotrwałą. Ryzyko rozpadu eurolandu wyraźnie spadło w zeszłym roku, ale na wypracowywanie znaczącego wzrostu gospodarczego przez wiele państw unii walutowej należy jeszcze długo czekać. Najbardziej poszkodowane są kraje z peryferii eurolandu.

Grecja

2013 r. będzie dla Grecji już szóstym z rzędu rokiem spadku PKB. O ile w 2012 r. grecka gospodarka skurczyła się o 6,4 proc., o tyle w tym roku, według prognoz Komisji Europejskiej, ma się ona zmniejszyć o 4,4 proc. Kraj może liczyć na wzrost gospodarczy najwcześniej w 2014 r. KE spodziewa się, że wówczas jego PKB wzrośnie zaledwie o 0,6 proc. Nie ma więc co liczyć na szybkie odbicie.

Grecka gospodarka jest obecnie w fatalnym stanie. Od końcówki 2009 r. uderzały w nią kolejne fale ostrych cięć fiskalnych, gwałtowne protesty społeczne, a przede wszystkim panika na rynkach finansowych – wywołana obawami przed tym, że Grecja może opuścić strefę euro. Kraj przeszedł restrukturyzację zadłużenia, a mimo to jego dług publiczny przekracza 170 proc. PKB.

Kolejne reformy fiskalne przynoszą mniejsze efekty, niż się spodziewano, a wiele ograniczeń ciążących gospodarce (np. w dostępie do określonych zawodów) jeszcze nie zostało zdjętych. Stopa bezrobocia przekracza 26 proc., a wśród osób młodych 50 proc. Perspektywy odbudowy gospodarki są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9495

Wydanie: 9495

Spis treści
Zamów abonament