Śląsk staje przeciw rządowi
Nie wyjadą tramwaje, pociągi i autobusy, staną kopalnie i huty, w wielu szkołach mogą nie odbyć się lekcje
Takiego strajku nie było w Polsce od ponad 30 lat. Organizujący go związkowcy szacują, że weźmie w nim jutro udział co najmniej 150 tys. pracowników śląskich hut, kopalń, szkół, komunikacji, przemysłu zbrojeniowego i ciepłowniczego, którzy opowiedzieli się za nim w styczniowych referendach.
– Chcemy pokazać rządowi naszą siłę. I że jest to siła, z jaką musi się zacząć liczyć – mówi „Rz" Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień '80.
– Nasza rada dla mieszkańców, których dotknie strajk? Żeby się do nas przyłączyli. Walczymy także być może w ich imieniu – Grzegorz Podżorny, rzecznik śląsko-dąbrowskiej „Solidarności".
„Byliśmy ignorowani"
Strajk to efekt braku porozumienia z rządem w wielu gardłowych dla Polaków sprawach, m.in. dotyczących ochrony przemysłu i miejsc pracy na Śląsku i w Zagłębiu, obrony regionu przed społeczną i gospodarczą degradacją. Ma być także protestem przeciwko nadużywaniu tzw. umów śmieciowych i niewłaściwemu finansowaniu systemu szkolnictwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta