Księgi wieczyste: jawność to nie powszechność
Internet będzie coraz bardziej ułatwiał korzystanie z ksiąg wieczystych. Już wkrótce sami wydrukujemy odpis. Nigdy jednak nie będzie powszechnego udostępniania wszystkich danych – twierdzi wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z Renatą Krupą-Dąbrowską.
Rz: Prywatny portal z Seszeli udostępniał odpłatnie dane z 16 mln polskich ksiąg wieczystych. Pisała o tym dwa tygodnie temu „Rz". Panie ministrze, czy jest to działanie zgodne z prawem?
Jacek Gołaczyński: Moim zdaniem nie.
Dlaczego?
Jednymi podmiotami upoważnionymi do udostępniania treści ksiąg wieczystych powinny być sądy wieczystoksięgowe oraz centralna baza ksiąg wieczystych, która jest jednostką organizacyjną Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jakie kroki w związku z działalnością tego portalu podjęło do tej pory Ministerstwo Sprawiedliwości?
Na razie oficjalnego stanowiska ministerstwa w tej sprawie nie ma. Musimy przeprowadzić jeszcze analizę prawną przepisów dwóch ustaw: o księgach wieczystych i hipotece oraz o udostępnianiu informacji publicznej. Chodzi o uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy kopiowanie danych z ksiąg wieczystych i udostępnianie ich za pieniądze jest dozwolonym wykorzystywaniem informacji publicznej, czy nie.
Polskie przepisy dotyczące udostępniania informacji publicznej są bowiem bardzo liberalne i pozwalają na dużo więcej aniżeli unijna dyrektywa regulująca te kwestie. Dlatego odpowiedź na pytanie jest tak ważna. I dopóki jej nie będzie, nie możemy zająć stanowiska.
Niedawno zresztą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta