Gaz z łupków – warto szukać
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo za cel postawiło sobie rozpoczęcie produkcji przemysłowej ze złóż gazu łupkowego już w 2015 r.
PGNiG to jedna z największych firm w Polsce, której głównym zadaniem jest intensyfikacja działalności poszukiwawczej, w tym przede wszystkim gazu z łupków. Efektem tych prac będzie zwiększenie wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych.
– W tej dziedzinie jesteśmy liderem. Mamy największą liczbę koncesji – 15 spośród 113 przyznanych – mówi Maciej Nowakowski, zastępca dyrektora Oddziału Geologii i Eksploatacji w PGNiG. – Koncesje te znajdują się w pasie od Pomorza przez Mazowsze i Lubelszczyznę po Podkarpacie. Trzy z nich zlokalizowane są na Pomorzu, dwie na Warmii, cztery na Mazowszu, a pozostałych sześć na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Jednak najbardziej perspektywicznym rejonem – jeśli chodzi o złoża gazu z łupków – jest nasza pomorska koncesja Wejherowo.
Lubocino
Prace na koncesji Wejherowo rozpoczęły się w 2010 r. w okolicach miejscowości Lubocino. Pionowy odwiert Lubocino-1 o głębokości około 3 km został zakończony w marcu 2011 r. Przeprowadzone badania po zakończonych sukcesem zabiegach szczelinowania (umożliwiających wydostanie się gazu) potwierdzają obecność potencjalnie znacznych pokładów gazu z łupków....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta