Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty z rozliczeniem dni urlopu zadaniowca

12 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Torbé

Jeśli pracownik, którego wymiar czasu pracy określony jest zadaniami, chce wyjechać na wakacje, z jego puli urlopowej szef odlicza tyle godzin, ile faktycznie nie będzie go w pracy

„Zadaniowi" podwładni są przyzwyczajeni do elastycznej organizacji pracy, gdyż istotą tego systemu jest wyznaczanie pracownikowi do wykonania określonych zadań. Czas na ich realizację szef ustala w porozumieniu z pracownikiem. To zatrudniony ma prawo określić godziny pracy. I to nieco komplikuje rozliczenia urlopowe.

System inny - wymiar ten sam

Tymczasem czas pracy zadaniowego podwładnego nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 k.p.). Zasada ta ma też kluczowe znaczenie przy rozliczaniu urlopu wypoczynkowego.

Wymiar urlopu osoby pracującej w zadaniowym systemie czasu pracy ustala się tak samo jak każdego innego podwładnego. Jeśli więc jest ona zatrudniona na cały etat, ma prawo do 208 godzin urlopu (26 dni x 8 godzin) lub 160 godzin (20 x 8) - w zależności od posiadanego stażu pracy. U pracowników, których dobowy wymiar czasu jest niższy, również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9510

Wydanie: 9510

Spis treści
Zamów abonament