Energetyka apeluje o specustawę przesyłową
Inwestycje w nowe linie energetyczne i rurociągi bez nowych przepisów będą ciągnąć się w nieskończoność, alarmują szefowie spółek.
Pojawia się nowa szansa, że za kilka miesięcy Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy korytarzowej. To spełnienie wieloletnich marzeń prezesów firm energetycznych: pierwsze prace nad przepisami ułatwiającymi inwestycje infrastrukturalne prowadzono już sześć lat temu. Zawsze grzęzły na etapie konsultacji.
Kolejne podejście do trudnego tematu
– Projekt ustawy o korytarzach przesyłowych powinien trafić do parlamentu do końca roku – zapowiada wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Przyznaje, że to najtrudniejsza z ustaw dotyczących inwestycji, z którą musi zmierzyć się rząd. – Jesteśmy jednak zdeterminowani. Wybór jest taki, czy zostawiamy te kwestie w takim stanie jak są obecnie, co prowadzi do zapaści inwestycji liniowych, czy jednak podejmiemy się wyzwania. Wybieramy to drugie.
Ustawa korytarzowa ma określać zasady ustanawiania służebności przesyłu dla gruntów pod sieci energetyczne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta