Problematyczny nocleg przedstawiciela handlowego
PIT | Jednym ze sposobów na uniknięcie konfliktów z fiskusem w zakresie rozliczania zwrotów za hotel dla pracowników mobilnych może być zawężenie terytorialne miejsca pracy wskazanego w angażu.
Podróże są stałym elementem pracy niemal każdego przedstawiciela handlowego. Nie wszystkie jednak stanowią podróż służbową w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Co będzie, jeśli w takiej sytuacji pracodawca płaci za nocleg pracownika?
Pracownikowi będącemu w podróży służbowej przysługują należności, na które składa się, m.in. zwrot kosztów noclegów. Stosownie do przepisów ustawy o PIT, tego rodzaju należności są wolne od podatku dochodowego, jeżeli są wypłacane w ramach określonych limitów. Dla przypomnienia, zgodnie z obowiązującym od 1 marca 2013 r. nowym rozporządzeniem wykonawczym do kodeksu pracy, w przypadku podróży krajowej jest to dwudziestokrotność stawki diety, czyli 600 zł za jedną dobę hotelową.
Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której miejscem pracy przedstawiciela handlowego (określonym w umowie o pracę) jest nie konkretna miejscowość, ale większy region kraju, np. całe województwo. Załóżmy, że w takiej sytuacji pracownik ma odbyć dwudniowe spotkanie z jednym z kontrahentów, w miejscu, które jest znacznie oddalone od miejsca zamieszkania przedstawiciela handlowego. Uzasadnione jest,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta