Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik nie otrzyma ani złotówki odszkodowania

12 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka

Z rekompensaty zasądzonej na rzecz podwładnego, który rozwiązał umowę o pracę z winy szefa, można dokonywać potrąceń. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2013 r. (II PZP 4/12)

Dotyczyła ona sprawy, w której powód domagał się zapłaty odszkodowania wskutek rozwiązania z pozwaną spółką stosunku pracy bez wypowiedzenia z jej winy. Uzasadnione to było ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracodawcy (art. 55 § 11 k.p.).

W odpowiedzi pozwany szef podniósł zarzut potrącenia własnej wierzytelności z tytułu odszkodowania za szkodę wyrządzoną wskutek nienależytego wykonania przez podwładnego obowiązków pracowniczych.

Różne interpretacje

Sądy miały wątpliwości, jak to potraktować. W orzecznictwie występuje rozbieżność co do objęcia ochroną przed potrąceniem odszkodowania za rozwiązanie stosunku pracy. Sąd Najwyższy dopuścił bowiem taką możliwość w wyrokach: z 12 maja 2005 r. (I PK 248/04) i z 7 czerwca 2011 r. (II PK 256/10). Odmienne stanowisko wyraził natomiast 6 stycznia 2009 r. (II PK 117/08).

Tymczasem przy ochronie wynagrodzenia za pracę sądy wypracowały dość jednolite stanowisko....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9510

Wydanie: 9510

Spis treści
Zamów abonament