Pracownik nie otrzyma ani złotówki odszkodowania
Z rekompensaty zasądzonej na rzecz podwładnego, który rozwiązał umowę o pracę z winy szefa, można dokonywać potrąceń. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2013 r. (II PZP 4/12)
Dotyczyła ona sprawy, w której powód domagał się zapłaty odszkodowania wskutek rozwiązania z pozwaną spółką stosunku pracy bez wypowiedzenia z jej winy. Uzasadnione to było ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracodawcy (art. 55 § 11 k.p.).
W odpowiedzi pozwany szef podniósł zarzut potrącenia własnej wierzytelności z tytułu odszkodowania za szkodę wyrządzoną wskutek nienależytego wykonania przez podwładnego obowiązków pracowniczych.
Różne interpretacje
Sądy miały wątpliwości, jak to potraktować. W orzecznictwie występuje rozbieżność co do objęcia ochroną przed potrąceniem odszkodowania za rozwiązanie stosunku pracy. Sąd Najwyższy dopuścił bowiem taką możliwość w wyrokach: z 12 maja 2005 r. (I PK 248/04) i z 7 czerwca 2011 r. (II PK 256/10). Odmienne stanowisko wyraził natomiast 6 stycznia 2009 r. (II PK 117/08).
Tymczasem przy ochronie wynagrodzenia za pracę sądy wypracowały dość jednolite stanowisko....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta