Im wyższa pensja, tym większe świadczenie
Nowe emerytury są ustalane na zmienionych zasadach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie będzie miał moment odejścia z rynku pracy
To najważniejsza zmiana, z którą każdy powinien się oswoić. W nowym systemie emerytura (przede wszystkim pochodząca z ZUS, ale także z OFE) będzie w uproszczeniu pochodną operacji podzielenia kapitału składkowego zgromadzonego podczas lat pracy przez tzw. przeciętne dalsze trwanie życia dla osoby w danym wieku. Tę ostatnią wartość podaje co roku w komunikacie GUS – znajdziemy ją na www.stat.gov.pl w dziale Komunikaty i obwieszczenia. Najnowszą, z 26 marca tego roku, prezentujemy obok.
Wysokość emerytury nie będzie więc już zależeć od ustalanej przez ustawodawcę kwoty bazowej, współczynnika przeliczania okresów składkowych i nieskładkowych oraz na przykład tego, jakie okresy zostaną zaliczone do okresów nieskładkowych. Na jej wysokość wpłynie wysokość zgromadzonego kapitału i moment opuszczenia rynku pracy. Emerytura będzie tym wyższa im:
- wyższy jest licznik podanej wyżej operacji (więcej pieniędzy na koncie emerytalnym w ZUS, ale także w OFE, choć w przypadku funduszy wciąż nie wiadomo, jak będą wypłacane świadczenia),
- niższy mianownik, który zależeć będzie od momentu przejścia na świadczenie – im zrobi się to później, tym statystycznie mniej lat do przeżycia, dzięki czemu wyższe świadczenie.
Poniżej rozbierzemy „na czynniki pierwsze" zarówno to, co wpływa na licznik, jak i na mianownik tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta