Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niższe marże, słaba jakość osiedli

12 kwietnia 2013 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak
Koszty budowy mieszkań są dziś niższe niż w latach 2007–2009.
źródło: Rzeczpospolita
Koszty budowy mieszkań są dziś niższe niż w latach 2007–2009.
źródło: Rzeczpospolita

O połowę mniej rentowne niż w latach 2007–2009 jest dziś budowanie mieszkań. Dlatego deweloperzy i wykonawcy szukają oszczędności.

Wysokość marż deweloperskich przed kryzysem finansowym w 2008 r. wynosiła średnio 40 procent, choć wiadomo, że niektóre projekty mieszkaniowe przynosiły nawet 100-procentowe lub jeszcze większe zyski. Natomiast w inwestycjach realizowanych w latach 2009–2012 średnie marże spadły do ok. 28 procent. Dziś zyski spółek deweloperskich to średnio ok. 22 procent – wynika z  analiz BRE Banku Hipotecznego.

Tańsze materiały

Analitycy banku policzyli koszty budowy osiedli realizowanych w czasie koniunktury na rynku mieszkaniowym, czyli w latach 2007–2009 w przeliczeniu na mkw. powierzchni użytkowej mieszkalnej. Wtedy koszt ten wynosił  4,8 tys. zł i stanowił 70 proc. ogólnych kosztów realizacji inwestycji. Natomiast w projektach realizowanych na terenie Warszawy w latach 2009–2012 średnie koszty budowy wynosiły 3,7 tys zł. i stanowiły 65 proc. całkowitych kosztów inwestycji.

– Ceny wielu materiałów budowlanych, a szczególnie tych na ściany domów, są dziś znacznie niższe niż kilka lat temu. Tańsza jest też w porównaniu ze stawkami z boomu robocizna – mówi Jan Robert Nowak, dyrektor departamentu wycen i analiz rynku nieruchomości w BRE Banku Hipotecznym. – Ponieważ jednak ceny mieszkań spadły, i wykonawcy, i inwestorzy poszukują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9510

Wydanie: 9510

Spis treści
Zamów abonament