Świadczenia pracownicze w orzecznictwie i interpretacjach
Choć przepisy od lat się nie zmieniają, fiskus i sądy nie mogą się zdecydować, jak je interpretować. Przykładem są choćby imprezy firmowe: nadal nie wiadomo czy udział w nich skutkuje powstaniem przychodu
Od momentu wydania przez NSA uchwały w sprawie opodatkowania pakietów medycznych, temat opodatkowania świadczeń pracowniczych jest „na topie". Ostatnie orzeczenia sądowe przyczyniły się do niemałego zamieszania w tym zakresie. Ciągle bowiem zapadają nowe wyroki, często sprzeczne z poprzednimi.
Jakie jest więc aktualne podejście sądów do kwestii opodatkowania świadczeń niepieniężnych?Analizującnajnowszą linię orzeczniczą dotyczącą imprez integracyjnych można ją skonkludować jednym słowem: zróżnicowane.
W ustawie bez zmian
Wobec wielu odmiennych we wnioskach orzeczeń i uzasadnień organów podatkowych najbardziej dziwi to, że od wielu lat przepisy podatkowe regulujące kwestie opodatkowania świadczeń pozapłacowych nie zmieniły się. Temat ten wzbudził pod koniec ubiegłego roku tak wiele kontrowersji, że Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan postanowiła zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości odpowiednie przepisy w tym zakresie argumentując, że regulacje, które pozwalają na opodatkowanie PIT świadczeń pracowniczych, są nieprecyzyjne i naruszają konstytucję.
Od 1991 r. przepisy się nie zmieniają, a interpretacje i wyroki zdecydowanie zmieniły swój charakter – szczególnie w wyniku uchwały pełnego składu Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. w sprawie pakietów medycznych (II FPS 7/10)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta