Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Handel gazem na giełdzie rośnie

12 kwietnia 2013 | Rynek gazu w Polsce
źródło: Rzeczpospolita

Pierwszy kwartał na rynku gazu uruchomionym przez Towarową Giełdę Energii można uznać za udany – 142 transakcje i łączny wolumen obrotu ponad 190 tys. MWh. To jednak dopiero początek drogi do pełnej liberalizacji rynku błękitnego paliwa w Polsce.

Pierwsze tygodnie działania dwóch rynków – terminowego (RTTg) i spot (RDNg)  – były dość statyczne. Zleceń sprzedaży i kupna pojawiło się bardzo dużo, ale udało się zawrzeć tylko kilka transakcji – głównie z powodu dużych spreadów między cenami proponowanymi przez sprzedających i kupujących.

To był „zapoznawczy" etap działania giełdy, czas przekazywania sygnałów popytowo-podażowych przez obie strony rynku. Z dzisiejszej perspektywy widać, że ten etap był potrzebny i odgrywał istotną rolę we wzajemnym „docieraniu się" uczestników rynku.

Zwiększone zainteresowanie rynkiem gazu na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) widać od momentu wejścia w życie decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o zwolnieniu z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia przez przedsiębiorstwa mające koncesję na obrót gazem z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży.  Wcześniej prezes URE zwolnił z podobnego obowiązku transakcje hurtowe zawierane na giełdzie.

Dobre wyniki w marcu

W pierwszym kwartale 2013 roku całkowity wolumen wszystkich transakcji zawartych na rynku gazu wyniósł 191 744 MWh, z czego na rynku spot (RDNg) – 59 455 MWh, natomiast na rynku terminowym (RTTg) – 132 289 MWh. Łącznie zawarto 142 transakcje, w  tym 119 na RDNg, a 23 na RTTg.

Wzrost obrotów w marcu to sygnał, że przedsiębiorstwa są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9510

Wydanie: 9510

Spis treści
Zamów abonament