Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadectwo, pensja i ekwiwalent należą się rodzinie zmarłego

08 stycznia 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Śmierć pracownika to zdarzenie, które powoduje ustanie stosunku pracy. W związku z takim odejściem zatrudnionego jego szef ma liczne obowiązki. Rozlicza sie wtedy z członkami rodziny lub spadkobiercami.

Stosunek pracy, niezależnie od podstawy jego nawiązania (czyli nieważne, czy jest to umowa o pracę, powołanie lub mianowanie), wygasa z dniem śmierci pracownika. Tym samym wiążący dotąd strony stosunek pracy przestaje istnieć. Pracodawca musi dokonać wszystkich tych czynności, które normalnie wiążą się z rozwiązaniem umowy. Chodzi więc o wystawienie świadectwa pracy i wydanie go uprawnionej osobie oraz wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeśli taki przysługiwał etatowcowi. Ponadto wypłaca jego pensję oraz odprawę pośmiertną.

Kto dostanie

Osobami uprawnionymi do świadczeń majątkowych, wynikających z zatrudnienia zmarłego, są zasadniczo: jego małżonek oraz inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby te mają prawo do tych świadczeń w równych częściach. Natomiast jeśli takich uprawnionych nie ma, prawa majątkowe wchodzą w skład spadku po zmarłym (art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9732

Wydanie: 9732

Spis treści
Zamów abonament