Odwrót kontrolowany
W styczniu 1990 r. towarzysze ze łzami w oczach odśpiewali „Międzynarodówkę" i rozpoczęli – rebranding. Nagle okazało się, że wszyscy byli demokratami – przypomina historyk.
Poranek 2 stycznia 2014 r. W jednej ze stacji radiowych rozmowa z działaczem parlamentarnej partii politycznej. Polityk ze swadą przypomina, że dla jego środowiska dwie rocznice będą ważne: 10. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 25 rocznica... nie, nie 4 czerwca 1989 r. i symbolicznego upadku komunizmu, lecz Okrągłego Stołu. – To za czasów naszej władzy Polska weszła do UE, a i bez nas nie byłoby Okrągłego Stołu – można streścić jego wypowiedź. Frazy znajomo brzmiące – według podobnego schematu zbudowano wszak wydany kilka miesięcy temu przez powiązane z tą partią Centrum im. Ignacego Daszyńskiego „Pomocnik Historyczny Lewicy".
Nie chcę zatrzymywać się nad zasługami wzmiankowanego środowiska dla integracji Polski z Unią Europejską. Moim zdaniem wiele jest racji w tym, że dzięki politykom tego środowiska (wywodzącym się z PZPR) i ich politycznym nauczycielom Polska znalazła się we wspólnej Europie „już" w 2004 r. Przecież gdyby nie PPR i PZPR, w tej Europie może bylibyśmy w 1958, 1973, 1981 lub 1986.
Dużo ważniejsze jest jednak, aby szczególną uwagę zwrócić na właściwe zrozumienie tego, co się stało w 1989 r. Symptomatyczne, że wywodząca się wprost z partii komunistycznej siła polityczna, nie będzie przypominała o klęsce 4 i 18 czerwca 1989 r. Będzie za to wskazywała na wydarzenia, które doprowadziły do częściowo wolnych wyborów.
Siła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta