Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Należności licencyjne wypłacane do Szwajcarii – zwolnienie czy podatek

08 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Kaczmarski Tomasz Piekielnik

Przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Konfederacją Szwajcarską należą do jednych z najbardziej skomplikowanych. Bardzo łatwo popełnić błąd w trakcie ich interpretacji.

Tomasz Kaczmarski Tomasz Piekielnik

Polscy przedsiębiorcy wypłacający należności licencyjne do podmiotów z siedzibą w Szwajcarii powinni zwrócić szczególną uwagę na zmienione regulacje międzynarodowe (umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania) w zakresie opodatkowania tego typu świadczeń, które obowiązują od 1 lipca 2013 r.

Przed tą datą (tj. przed 1 lipca 2013 r.) wynagrodzenia wypłacane szwajcarskim przedsiębiorcom z tytułu należności licencyjnych nie podlegały opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła na terenie Polski. Tym samym polskie firmy nie były zobowiązane do potrącenia podatku przy wypłacie środków pieniężnych na rzecz szwajcarskich kontrahentów.

Resort otrzymywał oficjalne pismo

Wynikało to z bardzo nietypowej konstrukcji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 2 września 1991 r. zawartej pomiędzy Polską i Konfederacją Szwajcarską (dalej: UPO). Umowa ta przewidywała zasadniczo opodatkowanie wypłacanych należności licencyjnych podatkiem u źródła według stawki 10 proc. Jednak na podstawie protokołu z 2 września 1991 r. stanowiącego integralną część tej umowy ustalono, że gdy Szwajcaria nie będzie pobierała podatku u źródła z tytułu należności licencyjnych, to opodatkowanie w tym zakresie nastąpi wyłącznie w państwie, w którym właściciel należności licencyjnych ma miejsce zamieszkania lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9732

Wydanie: 9732

Spis treści
Zamów abonament