VAT: są pierwsze wyjaśnienia fiskusa
Tydzień temu weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Pisma organów podatkowych dotyczące tych przepisów znane są już jednak od kilku miesięcy. Zawdzięczamy to niemal rocznemu wyprzedzeniu, z jakim została uchwalona nowelizacja.
Ustawa, która wprowadziła zmiany w ustawie o VAT, została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 9 stycznia 2013 r. W niniejszym artykule wskazane zostaną najciekawsze z pierwszych wydanych przez organy podatkowe interpretacji.
Moment dokonania dostawy towarów
- Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku gdy towary są wysyłane za pobraniem? Czy jest to odebranie towaru przez nabywcę od listonosza (kuriera)? A może dzień nadania towaru na poczcie (przekazania firmie kurierskiej)?
Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów powstaje, co do zasady, z chwilą dokonania dostawy towarów (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Przepis ten ma zastosowanie znacznie częściej niż jego odpowiednik obowiązujący do końca 2013 r., gdyż nie ma obecnie przepisu stanowiącego, że:
1) jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób (art. 19 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.),
2) jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.),
3) w przypadku dostaw wysyłkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta