Nowe zasady doręczania pism sądowych – nowe problemy
Minister sprawiedliwości sprawił swoją rewolucją pocztową nielichą łamigłówkę do rozwiązania zarówno obywatelom, jak i adwokatom, sądom czy prokuraturom – pisze prawnik.
Obowiązujące od stycznia nowe zasady doręczeń korespondencji sądowej rodzić mogą nieznane dotychczas problemy, wynikające z niedopasowania struktury doręczeń Polskiej Grupy Pocztowej do obowiązujących przepisów.
W postępowaniu cywilnym doręczenia korespondencji sądowej odbywają się na podstawie art. 131 k.p.c. i wydanego na jego podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości (z 12 grudnia 2010 r. z późn. zm.). W myśl tych przepisów doręczenia mogą być dokonywane przez m.in. operatora pocztowego, w rozumieniu ustawy –Prawo pocztowe.
Fizycznie obowiązek przekazania korespondencji adresatowi spoczywa, w myśl powołanego rozporządzenia, na pracownikach operatora pocztowego. To ci pracownicy mają w myśl §4 rozporządzenia obowiązek wpisania daty odbioru listu, imienia i nazwiska odbiorcy, sposobu doręczenia, co potwierdzić mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta