Umowa USA–UE to szansa dla Polski
Łukasz pokrywka Przygotowywana umowa o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską nie ma w Polsce dobrej prasy. Złej też nie ma... Szkoda, że nie ma zainteresowania, bo do ugrania jest sporo.
Choć Stanów Zjednoczonych nie znajdziemy w pierwszej dziesiątce najważniejszych partnerów handlowych Polski, to negocjowana umowa o wolnym handlu między USA a UE będzie miała dla nas duże znaczenie. Skutki TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) odczujemy za pośrednictwem Niemiec. Dla kraju, będącego głównym odbiorcą polskiego eksportu, gospodarka amerykańska jest szalenie ważna. Co zatem znaczy polski głos w toczących się negocjacjach?
Pierwsza runda negocjacji dotycząca Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego (Transatlantic Trade and Investment Partnership) ruszyła w lipcu 2013 r. Od listopada trwa runda druga, w czasie której osiągnięty zostanie wstępny konsensus w najmniej kontrowersyjnych obszarach. Harmonogram dalszych prac przewiduje, że zakończą się one w czwartym kwartale 2014 r. TTIP stanie się faktem i tym samym międzynarodowe stosunki gospodarcze zostaną na nowo zdefiniowane.
Oczekiwania wobec umowy
Porozumienie o wolnym handlu, choć ważne pod względem politycznym, nie będzie trzęsieniem ziemi w bilateralnych transatlantyckich stosunkach handlowych. Jak pokazują dane Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO), średnioważona stawka celna na towary importowane do USA z UE wynosi jedynie 1,4 proc. (towary przemysłowe) i 5,7 proc. (towary rolnicze). Analogiczne stawki dla towarów importowanych do UE z USA są jeszcze niższe i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta