Jak nie stracić przyznanego firmie dofinansowania unijnego
Szczególnie dotkliwa dla przedsiębiorcy-beneficjenta może okazać się konieczność zwrotu odsetek jak dla zaległości podatkowych od zwracanych pieniędzy. Jak tego uniknąć?
Lata 2013–2015 to dla większości beneficjentów środków unijnych okres, w którym przypada zakończenie realizacji ich projektów. Może się okazać, że przyjęte w projekcie założenia nie zostały zrealizowane w pełnym zakresie. W sposób naturalny rodzi się więc pytanie, czy w każdym takim przypadku powstanie konieczność zwrotu części lub całości przyznanego dofinansowania?
Kontrola wskaźników
Wraz z zakończeniem realizacji projektu współfinansowanego ze środków unijnych kontroli podlega osiągnięcie przez beneficjenta zakładanych w umowie o dofinansowanie wartości wskaźników produktu i rezultatu, świadczących o wypełnieniu celów projektu. Osiągnięcie i utrzymanie wskaźników jest również weryfikowane w ramach kontroli w okresie trwałości projektu, tj. w okresie do 3 (w przypadku MŚP) lub do 5 lat od zakończenia realizacji projektu.
Było zobowiązanie
Beneficjent, podpisując umowę o dofinansowanie, zobowiązuje się do zrealizowania projektu w pełnym zakresie zgodnie z umową i jej załącznikami, w tym również z wnioskiem o dofinansowanie. Wartości docelowe wskaźników projektu, określone przez beneficjenta we wniosku o dofinansowanie, były przedmiotem oceny merytorycznej i miały w większości przypadków wpływ na wynik oceny i tym samym na miejsce projektu na liście rankingowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta