Spóźnialskiemu L4 nie wystarczy
Przedsiębiorca, który nie dotrzymał terminu do wniesienia odwołania czy zażalenia, może ubiegać się o jego przywrócenie. Musi jednak udowodnić, że uchybienie nastąpiło nie z jego winy.
Robert Adamczewski
Niejednokrotnie do spóźnień w wykonaniu czynności procesowych dochodzi w sytuacji, gdy przedsiębiorca przebywa na zwolnieniu lekarskim i formalnie nie wykonuje czynności zawodowych. Czy sam fakt przebywania na L4 jest wystarczającą przesłanką do uznania zasadności wniosku o przywrócenie terminu?
Problematykę przywracania terminu czynności – na gruncie ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) – reguluje art. 162 § 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią, w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
Obowiązek zainteresowanego
Po pierwsze należy wskazać, że to rolą przedsiębiorcy jest wykazanie braku zawinienia uchybienia terminu. W żadnym razie nie leży to w gestii organów. Nie można oczekiwać, że to organy będą wskazywały wnioskodawcy na konieczność przedstawienia dokumentów potwierdzających brak winy w uchybieniu. W utrwalonym orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że „z treści art. 162 § 1 ordynacji podatkowej wynika jednoznacznie, że uprawdopodobnienie braku winy należy do wnioskodawcy i nie można z treści tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta