Jest alternatywa załatwiania sporów
Zawezwanie do próby ugodowej daje szereg możliwości, których odpowiednie wykorzystanie pozwala obniżyć koszty postępowania, a także zwiększyć jego efektywność.
Przepisy regulujące procedurę przed sądami powszechnymi, poza zwykłym postępowaniem cywilnym, umożliwiają wierzycielowi zawezwanie dłużnika do próby ugodowej. Jest to jeden ze sposobów polubownego, a co najważniejsze ostatecznego załatwienia sprawy cywilnej. Instytucja ta umożliwia stronom zawarcie przed sądem ugody, która zgodnie kodeksem postępowania cywilnego stanowi tytuł egzekucyjny. Po nadaniu takiej ugodzie klauzuli wykonalności przez sąd, wierzyciel jest uprawniony do skierowania sprawy do egzekucji.
Sąd nie zmusza
Jak nazwa wskazuje, procedura zawezwania do próby ugodowej służy temu, aby strony na posiedzeniu sądu zawarły ugodę. Sąd prowadzący posiedzenie nie zmusza żadnej ze stron do wzięcia w nim udziału, negocjowania czy też podpisania ugody. Jest obserwatorem czuwającym nad prawidłowym przebiegiem posiedzenia i nad tym, aby ugoda była zgodna z prawem, z zasadami współżycia społecznego oraz nie służyła obejściu prawa.
Omawiana procedura opiera się zatem na pełnej swobodzie stron do zawarcia albo niezawarcia ugody przed sądem. Warto zatem składać wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, jeżeli między stronami nie ma sporu, co do istnienia stosunku prawnego, a z różnych przyczyn (np. jest spór co do wysokości należności, przejściowe problemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta