Poprosić o sakrament
Szpital nie musi inicjować wizyty duszpasterza u pacjenta. Ma tylko informować, że jest ona możliwa – pisze prawnik.
Paweł Brzezicki
Coraz więcej procesów cywilnych wytaczanych personelowi medycznemu i podmiotom leczniczym nie opiera się na zarzucie popełnienia błędu medycznego, ale naruszenia praw pacjenta. Jedna z ciekawszych takich spraw rozpoznawanych przez polskie sądy powszechne związana była z naruszeniem prawa do opieki duszpasterskiej.
Z ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta wynika, że pacjent przebywający w placówce wykonującej stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ma prawo do opieki duszpasterskiej. Na czym od strony praktycznej ono polega? Czy personel medyczny ma obowiązek zapytać pacjenta lub jego rodzinę o wyznanie, aby umożliwiać mu kontakt z duchownym? Rozważmy to na tle rzeczywistej sprawy.
Pacjent trafił do szpitala na oddział ratunkowy z urazem nogi. Jako rozpoznanie przyjęto tzw. zespół zmiażdżenia. Z upływem czasu nasiliły się u niego dolegliwości bólowe i wystąpiła niestabilność krążenia. W niespełna dwie doby po przyjęciu, około godziny piątej rano, chory zadzwonił do żony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta