Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprosić o sakrament

22 stycznia 2014 | Rzecz o prawie | Paweł Brzezicki

Szpital nie musi inicjować wizyty 
duszpasterza u pacjenta. Ma tylko informować, 
że jest ona możliwa – pisze prawnik.

Paweł Brzezicki

Coraz więcej procesów cywilnych wytaczanych personelowi medycznemu i podmiotom leczniczym nie opiera się na zarzucie popełnienia błędu medycznego, ale naruszenia praw pacjenta. Jedna z ciekawszych takich spraw rozpoznawanych przez polskie sądy powszechne związana była z naruszeniem prawa do opieki duszpasterskiej.

Z ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta wynika, że pacjent przebywający w placówce wykonującej stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ma prawo do opieki duszpasterskiej. Na czym od strony praktycznej  ono polega? Czy personel medyczny ma obowiązek zapytać pacjenta lub jego rodzinę o wyznanie, aby umożliwiać mu kontakt z duchownym? Rozważmy to na tle rzeczywistej sprawy.

Pacjent trafił do szpitala na oddział ratunkowy z urazem nogi. Jako rozpoznanie przyjęto tzw. zespół zmiażdżenia. Z upływem czasu nasiliły się u niego dolegliwości bólowe i wystąpiła niestabilność krążenia. W niespełna dwie doby po przyjęciu, około godziny piątej rano, chory zadzwonił do żony,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament