Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracujący za granicą skorzystają z preferencji

22 stycznia 2014 | Prawo i praktyka

PIT | Przy ustalaniu zaliczek od pracowników delegowanych do innego kraju płatnik powinien uwzględnić zwolnienie w wysokości 30 proc. przysługującej im diety. Gdy tego nie zrobi, zatrudniony może zrealizować je w rozliczeniu rocznym.

  • Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce oddelegowała czasowo swoich pracowników do pracy w Belgii. Pracownicy mają miejsce zamieszkania w Polsce. Polski pracodawca pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Czy przy obliczaniu zaliczki spółka powinna stosować zwolnienie z opodatkowania przychodów odpowiadających 30 proc. diet za każdy dzień pobytu za granicą? Dotychczas płatnik nie stosował tego zwolnienia, gdyż uznał, że jest to uprawnienie podatnika, z którego może skorzystać on sam w rozliczeniu rocznym. Czy słusznie? – pyta czytelnik.

Wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób mających miejsce zamieszkania w Polsce czasowo przebywających za granicą i uzyskujących przychody m.in. ze stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety określonej w odrębnych przepisach (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT). Wysokość diety pracowników wysłanych do Belgii wynosi 48 euro za każdy dzień pobytu za granicą.

Do opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy za granicą będzie miał w tym przypadku zastosowanie art. 32 ustawy o PIT oraz art. 15 polsko-belgijskiej konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Stosownie do tej konwencji, wynagrodzenie za pracę najemną wykonywaną w Belgii może być opodatkowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament