Powód zwolnienia nie może być zbyt odległy
WOKANDA. Jeśli pracownik został przywrócony na etat, pracodawca nie może mu ponownie wypowiedzieć umowy, powołując się na przyczynę, która była mu znana przed powrotem do pracy i której wcześniej nie wskazywał jako okoliczność sprzeciwiającą się możliwości lub celowości przywrócenia.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2013 r. (II PK 245/12).
Stan faktyczny
Zajmowane przez pracownika stanowisko zostało zlikwidowane. Pracodawca wypowiedział mu warunki pracy, zmieniając posadę na inną. Jako przyczynę wskazał okoliczności dotyczące podwładnego, w ogóle nie powołując się na likwidację dotychczasowego miejsca pracy i niemożność dalszego zatrudniania tej osoby. Pracownik odwołał się do sądu i został przywrócony na dotychczasowe stanowisko. Pracodawca ponownie wypowiedział mu umowę, jednak tym razem wskazał jako przyczynę likwidację stanowiska, które zatrudniony pierwotnie zajmował i na które został przywrócony. Pracownik odwołał się do sądu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta