Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana stanowiska na kwartał

22 stycznia 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

ZATRUDNIANIE | Pracodawca ma prawo powierzyć podwładnemu inną pracę na 3 miesiące w każdym roku kalendarzowym. Przesunięcia nie może jednak używać jako formy kary.

Pozwala na to art. 42 § 4 k.p. W jego myśl wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane, jeśli – w wypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy – powierza się podwładnemu inną pracę niż określona w umowie o pracę na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Nie może to jednak obniżyć wynagrodzenia i musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.

Praca, do wykonywania której pracownik został skierowany, musi odpowiadać jego kwalifikacjom. Powinny być więc one odpowiednio wykorzystane przy wykonywanym zajęciu.

Staż i kompetencje

Dlatego np. powierzenie technikowi chemikowi pracy niewymagającej żadnych kwalifikacji zawodowych (np. sprzątania), byłoby nieuprawnione i naruszałoby art. 42 § 4 k.p. Odmowa wykonania takiego zajęcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament